2023.gada 25.-26.augustā Biedrība “Dižvanagi”, Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība, Paliatīvās aprūpes asociācija Latvijā un SIA “Magnum Social & Medical Care” veselības centrs “Rūre” kopā organizēja ikgadējo vasaras pasākumu – Starptautisko Paliatīvās aprūpes Vasaras skolu “Vari -Mācies-Dari”.
Zināšanas, kas nepieciešamas paliatīvajā aprūpē strādājošajiem, ir ļoti plašas – jo uzraudzībā ir pacienti ar dažādām un bieži vien – ļoti reti sastopamām saslimšanām. Tādēļ profesionālā pilnveide ir svarīga ne tikai savas jomas ietvaros, bet arī blakussfērās. Paliatīvā aprūpe aptver gan medicīniskos, gan sociālos un dvēseliskos jautājumus, un personālam ir jāspēj šo smago dzīves periodu padarīt iespējami komfortablu gan pacientam, gan tuviniekiem, gan arī saviem kolēģiem – palīdzēt tikt galā ar ikdienas stresu un neizdegt. Tas prasa pastāvīgu sadarbības prasmju treniņu – lai efektīvi strādātu komandā, kuras uzmanības fokusā ir pacienti un viņu ģimenes.
Vasaras skola ir lieliska platforma ne tikai zināšanu un sadarbības pilnveidei, tā ir arī iespēja paplašināt apvāršņus un pamainīt skatpunktu lai uz ikdienas jautājumiem paraudzītos no pacienta puses un proaktīvi virzītos tālāk, uzlabojot pakalpojuma kvalitāti un pieejamību.
Šogad Vasaras skolā piedalījušies vairāk kā 70 dalībnieki no visas Latvijas.
Līdzās starpdisciplinārās sadarbības tēmām pasākuma programmā tika piedāvāti arī jaunumi enterālās barošanas jomā, pievērsta uzmanība tiesiskajiem jautājumiem, kā arī zinātnes pielietojumam paliatīvā aprūpē u.c. Savukārt ieskats kaimiņvalstu pieredzē deva iespēju salīdzināt dažādus paliatīvās aprūpes sniegšanas aspektus Latvijā, Lietuvā, Baltkrievijā un Ukrainā. Īpaši vērtīgi bija uzzināt, kā šobrīd tiek galā Ukrainas kolēģi un kā paliatīvo aprūpi ir ietekmējis karš dažādās Ukrainas vietās.
Videouzrunā dalībniekus uzrunāja arī Oleksijs Arestovičs, Filosofijas skolas Apeiron izveidotājs un pasniedzējs, kurš, studējot psiholoģiju, daudz laika veltījis darbam ar smagi slimiem pacientiem, tostarp arī bērniem, un viņu radiniekiem. Uzrunas laikā O.Arestovičs pievērsās tam, cik svarīgi ir motivēt cilvēkus būt par savas dzīves autoriem, nevis upuriem – pat ja ir jāpiedzīvo smagi pārbaudījumi.
Arī dalībniekiem bija iespēja diskutēt par morāli-ētiskiem un komandas darba organizācijas jautājumiem, kas ir īpaši svarīgi katram, kas strādā šajā jomā un ikdienā satopas ar smagu slimību un nāves realitāti.
Pasākuma gaitā tika izvirzīti plāni arī nākotnei – piemēram, izveidot Žurnālu klubiņu visiem, kas interesējas par paliatīvo aprūpi, lai kopīgi varētu apspriest jaunās publikācijas nozares literatūrā, organizēt konferenci jau oktobrī – atzīmējot Starptautisko paliatīvās aprūpes un hospisa dienu, kā arī turpināt tradīciju un tikties Liepājā – Vasaras skolā 2024!
Paldies par atbalstu Liepājas valstspilsētas pašvaldībai un ikvienam, kas palīdzēja šim pasākumam notikt, pulcējot brīnišķīgus cilvēkus mūsu brīnišķīgajā pilsētā.